محرم

سلام.

محرم اومد!

یاد محرم های قبل افتادم. سال پیش که به خاطر عکاسی مداوم هر شب، تا ۶ ماه مچ دستم درد می کرد.

یاد سال ها قبل. محرم هایی که اومدن و گذشتن و هیچ اتفاقی نیوفتاد.

به ١٠٠٠ تا سوال توی ذهنم چند تا سوال دیگه هم اضافه شد. این ها رو می نویسم که بی جواب نمونه.

امام حسین قیام بزرگی کرد. قبول. هر سال عزاداری می کنیم به خاطر عزیزمون که واسه اسلام زندگیش رو داد. قبول. روزه می خونیم و گریه می کنیم. قبول. کلی پند می گیریم از امام حسین و یارانشون. قبول. چرا سینه می زنیم؟ چرا مداحی می کنید؟ چرا حسین حسین می گید؟ از نظر من این کار ها غیر از زیبایی هیچ چیزی نداره. حالا می گیم برای زیبایی عزاداری امام حسین این کار ها رو می کنیم. حدودا قبول. (ولی باز هم به کسی چیزی اضافه نمی کنه). این که حسین حسین رو پشت سر هم می گن و همه می زنن به سر و صورتشون! چی داره؟ به سر و صورتمون می زنیم که راه امام حسین رو دنبال کنیم؟چیزی جز خود زنیه؟ آخه غیر ارادی نیست که بگیم از غم امام حسینه!

خسته شدم از بس توی مجالس زمان مداحی فقط می شینم فکر می کنم که این کارا چه فایده ای داره.

به امید مجالسی ٩۶% با محتوا و ٢% بی محتوا(مداحی) . ٢% دیگش پذیراییه نیشخند

/ 15 نظر / 25 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد

هی من نزدیک یک صفحه مطلب نوشتم خیلیش نوشته نشد اگر می خواین متن کاملش رو ببینید به اینجا بیاین http://realroad.ir

H.K

در عجبم از مردمانی که خود زیر شلاق ظلم و ستم زندگی می کنند و بر حسین می گریند که آزادانه زیست

محمد

عجب جمله ای نوشتی واسه دکتر شریعتی هست مگه نه ؟ اما خیلی زیباست

تسلیم

سلام. عی واقعا بهت توصیه می کنم کتاب حماسه حسینی استاد مطهری رو بخونی! اگه حالشو نداریف من رکورد سخنرانی هاش رو دارم می تونم برات بفرستم! به جواب این سوال هات می رسی! به علاوه اینکه احتمالا دیگه حتی یه سری از مداحی ها رو در همین حد هم نمی تونی تحمل کنی!!!!

تسلیم

در ضمن روزه درستش "روضه" است!

علي

اين جمله از هر كي كه هست شديدا غلطه

مهدی

سلام نظرات بقیه رو خوندم به جون خودم قصد نصیحت هم ندارم اما به نظر من اینجوری هم میشه به قضیه نگاه کرد: 1.گریه فقدان ما توی دعای افتتاح می خونیم که گریه می کنیم که خدایا چرا پیامبر نیست تا از او استفاده کنیم یا در دعای ندبه می خونیم متی ترانا و نرایک خدایا امام زمانم کجاست تا از او استفاده کنم و این گریه ما به خاطر اینه که چرا امام زمان (امام حسین ) رو درک نکردیم وقتی پیغمبر رحلت کردند حضرت علی (ع) بر ایشان گریه می کردند حضرت زهرا اشک می ریختند گریه عدم حضور گاهی آدم گریه می کنه که چرا ما کربلا نبودیم جابر کربلا نبود و قتی اومد کربلا گریه می کرد که چرا نبودم چرا توفیق نداشتم 3. گریه رحم و عاطفه اشک معرفت که گریه می کنم چرا امام حسین این قدر خوب بود من نیستم گریه می کنم که چرا امام حسن این قدر خوب نماز می خونه و برای نماز و امر به معروف شهید میشه اما من نه و.... بعدش هم علی جان امام سجاد تا چندین سال بعد از شهادت پدرشون گریه می کردند و هرگاه آپ می دیدند دوباره گریه می کردند یه توصیه می کنم یه لیوان آب بذار جلوت هر وقت که تشنه هستی اما نخور اون موقع به یاد اما حسین باش و اینو فراموش نکن که اما یه

علي کرمي (Dr.A)

"روضه" درسته فک کنم با اين حال مجلس روشنگر کاملا طبق درصد ها و ايده آل ته ، فقط اگه سر وقت بياي!

شايان سليم شهشهاني

منم اصلا با حسين حسين گفتناشون و سينه زدناشون كه به چيز ديگه شبيهه تا عزاداري كاملا مخالفم و وقتي از كودكي مي ديدم همه گريه مي كنن و خودشون و مي زنن و اينا ، با خودم مي گفتم حتما منم بزرگ شم مثه اينا ميشم ، ولي...!؟ نگران اين همه سوالي كه تو ذهنته نباش ، منم سوال زياد دارم ، اما به هييييييچكس بغير از خودم اعتماد ندارم ، هيچكس. به فكر سوالات نباش... اگرچه زود مي ايد ، اگر چه دير مي ايد سوار سبزپوش من به هر تقدير مي ايد دقيقا در همان لحظه كه در ذهن خدا ثبت است نه قدري زود تر از آن ، نه با تاخير مي ايد

محمد حسین

با سلام خدمت دوستان همه ی نظرات رو خوندم یک سوال می پرسم اینکه شما گریت نمیاد ربطی به مداحی داره؟ مگه حضرت امام (ره) وقتی حاج آقا کوثری روزه وسینه زنی میکردن، گریه نمی کردن یا سینه نمی زدند؟ شاید وقتش رسیده باشه معرفت رو بالا ببریم تا بقیه کار ها درست بشه نه به امید اینکه خود به خود گریه بیاد یا شر شر اشک بریزیم. حضرت علامه جعفری که معروفا میگن وقتی ایشون در سینه زنی شرکت میکردند عمامه و عبایشان را در نمی آوردند و با مردم هروله می کردند ؟ پس نسبت به درک وفهم شما مداحی و از این قبیل اهمیت میابد. به نظر م که شما مکان خوبی برای سخنرانی نرفتی یا اگه جای خوبی رفتی در باره کسی که صحبت می کنه تحقیق نکردی! با حسین باش پادشاهی می کنی!